Cukiereczki. Portal dla dzieci chorych na cukrzycę.

Stosowanie środków antykoncepcyjnych...

Wydrukuj ten artykuł Zapisz artykuł na dysk

W skład pigułek antykoncepcyjnych wchodzą estrogen i progestagen. W chwili obecnej uważa się, że wpływ na metabolizm glukozy wywiera przede wszystkim składowa progesteronowa, choć syntetyczne estrogeny mogą mieć działanie synergistyczne. Doustne środki antykoncepcyjne należy podzielić na środki zawierające 50 mikrogramów etynyloestradiolu lub więcej i wysokie dawki progesteronu (wysokodawkowe złożone środki antykoncepcyjne) oraz na nowe preparaty zawierające niskie dawki estrogenu (35 mikrogramów i mniej) oraz obniżoną ilość progesteronu (niskodawkowe złożone środki antykoncepcyjne). W praktyce dopuszcza się stosowanie nowoczesnych preparatów dwuskładnikowych o niskiej zawartości estrogenu u młodych pacjentek chorych na cukrzycę. Obecne preparaty zawierają tylko 20 mikrogramów etynyloestradiolu. Koniecznymi kryteriami do stosowania ich są: wiek poniżej 25 lat z krótkim wywiadem chorobowym, brak powikłań cukrzycy dotyczących tętnic, nerwów, nerek i siatkówki, brak nadciśnienia tętniczego oraz silna potrzeba niezawodnej antykoncepcji przy braku akceptacji innej metody.

W wielu doniesieniach mówi się o niekorzystnych działaniach ubocznych doustnych środków antykoncepcyjnych u kobiet z insulinozależną cukrzycą. Wielu uczonych twierdzi, że kontrola cukrzycy w czasie stosowania tradycyjnych „wysokodawkowych” złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych jest trudniejsza (niektórzy wykazali, że u 19% kobiet zwiększyło się zapotrzebowanie na insulinę), natomiast oceniana jako dobra w czasie stosowania „niskodawkowych” syntetycznych doustnych środków antykoncepcyjnych. Nie stwierdzono też zmian w stężeniach trójglicerydów w osoczu, zaobserwowano jednak wzrost stężenia cholesterolu w czasie stosowania środków wysokodawkowych.


brak opisu

Należy zwrócić uwagę na mini-tabletkę gestagenną (MTG), zawierającą minimalna dawkę jednego z trzech progestagenów. Obecnie dostępne rodzaje MTG mają niewielki wpływ na metabolizm lipidów oraz węglowodanów. MTG po błonie dopochwowej i prezerwatywie jest metodą z wyboru u kobiet chorujących na cukrzycę.

Progestageny w postaci iniekcji DPMA (depot medroxyprogesterone acetate) zazwyczaj podawane w dawce 150 mg co 12 dni oraz NET EN podawany w dawce 200 mg co 8 dni to inne metody antykoncepcji rzadziej stosowane. Iniekcje te nie wpływają na przemianę węglowodanową i cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do ich stosowania.

Przez wiele lat, wewnątrzmaciczne wkładki antykoncepcyjne (IUD, IUCD) były jedynymi dopuszczalnymi środkami alternatywnymi dla hormonalnych środków. U wszystkich kobiet stosujących IUD, zapalenie miednicy występuje 2-3 razy częściej niż u kobiet nie stosujących IUD, u nieródek ryzyko to jest 6 krotnie wyższe. Co więcej, ryzyko wystąpienia ciąży ektopowej rośnie dwukrotnie. W wielu ośrodkach klinicznych IUD wciąż jest uważana za metodę skuteczną i dozwoloną dla kobiet z cukrzycą.

Innym środkiem, który pojawił się w 1992 r. i który może być polecany kobietom chorującym na cukrzycę jest prezerwatywa dla kobiet.

Do innej kategorii środków antykoncepcyjnych zalicza się środki dopochwowe: diafragmy lub kapturki (naszyjkowe, sklepieniowe, Vimule) oraz gąbki dopochwowe.

Bibliografia:
Diabetologia Polska 1997, vol 4, nr 1
Autor:
J. Wilczyński, A. Krasoń, M. Kulikowski, K. Cypryk


Portal Cukiereczki

© Copyright by Marta Korbutowicz, 2007 (stworzenie portalu)

© Copyright by Michał Przybylak, 2010 (rozbudowa portalu)

Wszelkie sprawy związane z leczeniem cukrzycy powinny być skonsultowane z lekarzem diabetologiem.