Cukiereczki. Portal dla dzieci chorych na cukrzycę.

Cukrzyca w dziejach świata...

Wydrukuj ten artykuł Zapisz artykuł na dysk

Cukrzyca występuje na wszystkich kontynentach, dotyczy wszystkich ras ludzkich, jest chorobą znaną od wieków. Najstarszym, bo pochodzącym z roku 1550 p.n.e. dokumentem dotyczącym tej choroby jest papirus przechowywany w muzeum Uniwersytetu w Lipsku.


brak opisu


brak opisu

Odkrył go w roku 1872 w Luksorze (Egipt) niemiecki egiptolog G.Ebers - stąd nazywa się go papirusem Ebersa. Medyczne pisma starożytnych Arabów, Chińczyków, Hindusów także podają opisy objaw odpowiadające cukrzycy. Około roku 200 turecki lekarz Areteusz z Kapadocji (żył między latami 130 - 200) pierwszy użył określenia "diabeta", co oznacza w języku greckim "przeciekać" (wskazanie na zwiększenie wypijania wody i jednocześnie oddawania moczu w nie leczonej cukrzycy). Później do tej nazwy dodano łacińskie określenie "mellitus", co oznacza "o smaku miodu", "słodki". Nowoczesna wiedza o cukrzycy rozpoczęła się w 1869 roku, kiedy to Paul Langerhans obronił pracę doktorską (Berlin), w której wskazał istnienie w trzustce specjalnych komórek, rozsianych w skupieniach jak wyspy (wyspa - insula).


brak opisu


brak opisu

Odkrycie Oskara Minkowskiego skierowało badania etiologii cukrzycy na właściwy trop. W Strasburgu Minkowski dokonał swojego największego odkrycia, jakim było wykazanie, że cukrzyca jest związana z trzustką, że w niej należy szukać przyczyny diabetes mellitus. Minkowski, dzięki zdolnościom chirurgicznym, eksperymentował na dużych zwierzętach, stosując zręcznie techniki operacyjne. Korzystając z pomocy Mehringa [Joseph Freiherr Mehring - współtwórca odkrycia cukrzycy] usunął trzustkę psu, wywołując kliniczne objawy cukrzycy z cukromoczem. Pierwsza publikacja Minkowskiego na ten temat ukazała się już w 1889 r., dalsze wyniki już w obszernej pracy w 1893 r. Od tego momentu zaczęto badania trzustki jako miejsca, z którego można uzyskać substancję leczniczą w przypadku cukrzycy.


brak opisu

Potwierdzono to w badaniach prowadzonych na zwierzętach doświadczalnych, u których sztucznie wywołano cukrzycę.

W 1921 r. w Instytucie Fizjologii Uniwersytetu w Londyn (stan Ontario, Kanada) pod kierownictwem profesora Hojna Jamesa Richarda Macleoda, chirurg F. G. Banting i H. Best wyizolowali insulinę posługując się eksperymentem Minkowskiego. Jego wstrzyknięcie usuwało wszystkie objawy cukrzycy. To była zasadnicza zmiana w historii cukrzycy i w indywidualnych losach tak wielu chorych na cukrzycę.

W Polsce po raz pierwszy insulinę wyprodukował w 1926 roku inżynier J.Celarek w Pracowni Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Zasadnicze pytanie dotyczące możliwości niedopuszczenia do powstania uszkodzenia wysp trzustkowych, a więc zapobiegania cukrzycy pozostaje nadal bez odpowiedzi. Dopiero w obecnych latach staje się bardziej realna dzięki zastosowaniu skuteczniejszych metod zwłaszcza w zakresie genetyki i immunologii człowieka.

Od 1966 r. Europejskie Towarzystwo Diabetologiczne nagrodą imienia Minkowskiego odznacza lekarzy za ich wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań nad cukrzycą.


Portal Cukiereczki

© Copyright by Marta Korbutowicz, 2007 (stworzenie portalu)

© Copyright by Michał Przybylak, 2010 (rozbudowa portalu)

Wszelkie sprawy związane z leczeniem cukrzycy powinny być skonsultowane z lekarzem diabetologiem.