Cukiereczki. Portal dla dzieci chorych na cukrzycę.

Chory na cukrzycę też może podróżować...

Wydrukuj ten artykuł Zapisz artykuł na dysk


brak opisu

Chory na cukrzycę też może podróżować jednak taka podróż zwłaszcza, jeśli jest długa i wiąże się ze zmianą stref czasowych, wymaga bardzo starannego przygotowania.

 • Przed dłuższą podróżą należy przeprowadzić badanie lekarskie oceniające czy cukrzyca jest dobrze wyrównana.
 • Należy przeprowadzić szczepienia, jeśli są one potrzebne (wg zaleceń Sanepidu).
 • Należy przygotować dokumentację medyczną.
 • Przed podróżą za granicę – bardzo przydatny okazać się może oficjalny list od lekarza prowadzącego (najlepiej w języku angielskim), z rozpoznaniem i informacją dotyczącą ogólnego stanu zdrowia i leczenia. Taki list może być także potrzebny dla wyjaśnienia służbom granicznym konieczności przewożenia strzykawek, leków, penów.
 • Zalecane jest posiadanie identyfikatora (bransoletka, plakietka, naszyjnik itp.) świadczącego o cukrzycy.
 • Przed wyjazdem w odległe tereny, zwłaszcza inne kontynenty zalecane jest przeszkolenie przez zespół terapeutyczno-edukacyjny placówki specjalistycznej, w zakresie modyfikacji terapii zależnych od czasu trwania podróży i pobytu w obcym kraju a także zmian związanych z różnicami klimatycznymi i czasowymi oraz postępowania dietetycznego.
 • Przygotowanie apteczki winno objąć leki ogólne tzn. środki opatrunkowe, leki do stosowania zewnętrznego (przeciwuczuleniowe), leki przeciw przeziębieniu, przeciwwymiotne (choroba lokomocyjna), przeciwbiegunkowe (bardzo ważne).
 • Nie można zapomnieć o lekach stosowanych w stanach nagłych: zestaw do podania glukagonu i preparat glukozy w razie hipoglikemii.
 • Przygotować koniecznie należy zapas sprzętu i leków związanych z leczeniem cukrzycy (zapas powinien być większy i uwzględniać ewentualne przedłużenie się podróży). Zapas sprzętu i leków powinien być rozdzielony pomiędzy 2 torby, na wypadek zaginięcia części bagażu.
 • Przy podróży na północ lub południe, a także na wschód i zachód, jeśli mijamy w podróży mniej niż 6 stref czasowych nie ma potrzeby zasadniczych zmian w dawkowaniu insuliny. Podróż ponad 6 stref czasowych na wschód lub zachód, zmienia czas posiłków i schemat dawkowania insuliny, co wymaga częstych pomiarów glikemii i modyfikacji dawek insuliny
 • Osoby stosujące pompy insulinowe mogą kontynuować zwykle podaż wlewu podstawowego i wstrzyknięć przed posiłkami. Zawsze trzeba jednak mieć przy sobie insulinę krótkodziałającą lub analog oraz insulinę o przedłużonym działaniu a także pen na wypadek zaburzeń pracy pompy.
 • Konieczne jest posiadanie zapasu pożywienia, zwłaszcza w postaci prostych i złożonych węglowodanów (batoniki, cukierki, krakersy, kanapki) oraz płynów.
 • Bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie gwarantowanego zakresu ubezpieczenia polisy ubezpieczeniowej. Trzeba pamiętać o zgłoszeniu faktu choroby przewlekłej, w przeciwnym razie może okazać się, że ubezpieczenie nie obejmuje pogorszenia stanu zdrowia związanego z cukrzycą. Polisę trzeba za granicą zawsze nosić przy sobie.

Bibliografia:
Diabetologia Polska 2004, vol 11, nr 1; „Wybrane problemy życiowe chorych na cukrzycę”


Portal Cukiereczki

© Copyright by Marta Korbutowicz, 2007 (stworzenie portalu)

© Copyright by Michał Przybylak, 2010 (rozbudowa portalu)

Wszelkie sprawy związane z leczeniem cukrzycy powinny być skonsultowane z lekarzem diabetologiem.