Cukiereczki. Portal dla dzieci chorych na cukrzycę.

Logowanie

Nazwa użytkownika:

Hasło:

Zapomniałem hasła


Niedziela,
18-02-2018

Online gości: 1
Online użytkowników: 0


Chory na cukrzycę też może podróżować...

Wydrukuj ten artykuł Zapisz artykuł na dysk


brak opisu

Chory na cukrzycę też może podróżować jednak taka podróż zwłaszcza, jeśli jest długa i wiąże się ze zmianą stref czasowych, wymaga bardzo starannego przygotowania.

 • Przed dłuższą podróżą należy przeprowadzić badanie lekarskie oceniające czy cukrzyca jest dobrze wyrównana.
 • Należy przeprowadzić szczepienia, jeśli są one potrzebne (wg zaleceń Sanepidu).
 • Należy przygotować dokumentację medyczną.
 • Przed podróżą za granicę – bardzo przydatny okazać się może oficjalny list od lekarza prowadzącego (najlepiej w języku angielskim), z rozpoznaniem i informacją dotyczącą ogólnego stanu zdrowia i leczenia. Taki list może być także potrzebny dla wyjaśnienia służbom granicznym konieczności przewożenia strzykawek, leków, penów.
 • Zalecane jest posiadanie identyfikatora (bransoletka, plakietka, naszyjnik itp.) świadczącego o cukrzycy.
 • Przed wyjazdem w odległe tereny, zwłaszcza inne kontynenty zalecane jest przeszkolenie przez zespół terapeutyczno-edukacyjny placówki specjalistycznej, w zakresie modyfikacji terapii zależnych od czasu trwania podróży i pobytu w obcym kraju a także zmian związanych z różnicami klimatycznymi i czasowymi oraz postępowania dietetycznego.
 • Przygotowanie apteczki winno objąć leki ogólne tzn. środki opatrunkowe, leki do stosowania zewnętrznego (przeciwuczuleniowe), leki przeciw przeziębieniu, przeciwwymiotne (choroba lokomocyjna), przeciwbiegunkowe (bardzo ważne).
 • Nie można zapomnieć o lekach stosowanych w stanach nagłych: zestaw do podania glukagonu i preparat glukozy w razie hipoglikemii.
 • Przygotować koniecznie należy zapas sprzętu i leków związanych z leczeniem cukrzycy (zapas powinien być większy i uwzględniać ewentualne przedłużenie się podróży). Zapas sprzętu i leków powinien być rozdzielony pomiędzy 2 torby, na wypadek zaginięcia części bagażu.
 • Przy podróży na północ lub południe, a także na wschód i zachód, jeśli mijamy w podróży mniej niż 6 stref czasowych nie ma potrzeby zasadniczych zmian w dawkowaniu insuliny. Podróż ponad 6 stref czasowych na wschód lub zachód, zmienia czas posiłków i schemat dawkowania insuliny, co wymaga częstych pomiarów glikemii i modyfikacji dawek insuliny
 • Osoby stosujące pompy insulinowe mogą kontynuować zwykle podaż wlewu podstawowego i wstrzyknięć przed posiłkami. Zawsze trzeba jednak mieć przy sobie insulinę krótkodziałającą lub analog oraz insulinę o przedłużonym działaniu a także pen na wypadek zaburzeń pracy pompy.
 • Konieczne jest posiadanie zapasu pożywienia, zwłaszcza w postaci prostych i złożonych węglowodanów (batoniki, cukierki, krakersy, kanapki) oraz płynów.
 • Bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie gwarantowanego zakresu ubezpieczenia polisy ubezpieczeniowej. Trzeba pamiętać o zgłoszeniu faktu choroby przewlekłej, w przeciwnym razie może okazać się, że ubezpieczenie nie obejmuje pogorszenia stanu zdrowia związanego z cukrzycą. Polisę trzeba za granicą zawsze nosić przy sobie.

Bibliografia:
Diabetologia Polska 2004, vol 11, nr 1; „Wybrane problemy życiowe chorych na cukrzycę”


Portal Cukiereczki

© Copyright by Marta Korbutowicz, 2007 (stworzenie portalu)

© Copyright by Michał Przybylak, 2010 (rozbudowa portalu)

Wszelkie sprawy związane z leczeniem cukrzycy powinny być skonsultowane z lekarzem diabetologiem.