Cukiereczki. Portal dla dzieci chorych na cukrzycę.

Logowanie

Nazwa użytkownika:

Hasło:

Zapomniałem hasła


Poniedziałek,
18-06-2018

Online gości: 1
Online użytkowników: 0


Metody Insulinoterapii: Osobiste pompy insulinowe

Wydrukuj ten artykuł Zapisz artykuł na dysk

Kolejnym krokiem w rozwoju metod intensywnej insulinoterapii jest zastosowanie ciągłego, podskórnego wlewu insuliny przy użyciu osobistych pomp insulinowych.
brak opisu

Stosowanie osobistych pomp insulinowych jest droższe, wymaga bardzo dobrej edukacji pacjenta, znajomości i umiejętności obliczenia wartości kalorycznej pokarmów, posługiwania się pojęciami wymienników białkowo - tłuszczowych i węglowodanowych oraz podstawowych umiejętności technicznych obsługi pompy. W zamian można otrzymać większą swobodę trybu życia, ograniczenie ilości iniekcji (jedno wkłucie na ok. 4 dni), możliwość zaprogramowania kilku baz uwzględniających zmieniające się zapotrzebowanie na insulinę w czasie snu, wysiłku fizycznego, pracy czy podróży.

Z każdym rokiem udoskonalane są istniejące na rynku pompy insulinowe. Marzeniem wielu firm zajmujących się produkcją tych urządzeń jest stworzenie „inteligentnej” pompy, układu zamkniętego, reagującego na zmiany stężenia glukozy we krwi odpowiednią dawką insuliny - bez ingerencji pacjenta. Jest to przyszłość, ale może nie tak daleka jak nam się wydaje…

A tak wyglądają pompy dostępne na rynku dzisiaj...


brak opisu

brak opisu

brak opisu

Jedno z dostępnych na rynku wkłuć...


brak opisu

W pompach insulinowych stosuje się tylko insulinę o krótkim lub szybkim czasie działania, umożliwia podawanie właściwej dawki insuliny przez 24 godziny na dobę, duża dokładność dawkowania nawet do 0,05 j/godz. umożliwia zaprogramowanie dawki bazowej nawet u najmłodszych pacjentów, u których baza stanowi najwyżej 10-20% dobowego zapotrzebowania na insulinę. Różnorodność bolusów posiłkowych (proste, złożone, kwadratowe) pozwala na lepszą kontrolę glikemii w zależności od składu spożywanych posiłków z uwzględnieniem ilości tłuszczów i białek.

Kto może być leczony osobistą pompą insulinową?

- każdy pacjent leczony poprzednio metodą intensywnej insulinoterapii, który akceptuje nową metodę leczenia, aktywnie współpracuje z zespołem „lekarz, pielęgniarka, dietetyk”, zna i wprowadza w życie zasady samokontroli (wielokrotne pomiary stężenia cukru we krwi w ciągu doby), potrafi wyliczyć dawkę insuliny, wykazuje chęć poznania zasad obsługi technicznej pomp insulinowych.


Portal Cukiereczki

© Copyright by Marta Korbutowicz, 2007 (stworzenie portalu)

© Copyright by Michał Przybylak, 2010 (rozbudowa portalu)

Wszelkie sprawy związane z leczeniem cukrzycy powinny być skonsultowane z lekarzem diabetologiem.