Cukiereczki. Portal dla dzieci chorych na cukrzycę.

Logowanie

Nazwa użytkownika:

Hasło:

Zapomniałem hasła


Poniedziałek,
18-06-2018

Online gości: 1
Online użytkowników: 0


Insulinoterapia

Wydrukuj ten artykuł Zapisz artykuł na dysk

Celem leczenia cukrzycy typu 1 jest zapewnienie pacjentom jakości życia porównywalnej do osiąganej przez osoby zdrowe. Dzieci z tym schorzeniem powinny wzrastać i rozwijać się tak jak ich zdrowi rówieśnicy, uczestniczyć we wszystkich formach zabaw i aktywności ruchowej, zdobywać wiedzę i wymarzony zawód, a dzięki łatwo dostępnej wiedzy o istocie choroby we właściwy sposób podejmować decyzje o leczeniu.

Pierwszym pacjentem, któremu uratowano życie wyciągiem z trzustki psa zawierającym insulinę był 14 letni chłopiec Leonard Thompson. 11 stycznia 1922 roku odkrywcy insuliny: Banting, Best, Collie i Mac Leod zapoczątkowali nową erę w leczeniu cukrzycy. Dalszy postęp nauki, a głównie inżynierii genetycznej przyczynił się do wprowadzenia na rynek insulin ludzkich syntetyzowanych przy zastosowaniu szczepów Bacterium coli oraz drożdży. Ogromne przemiany dotyczyły też metod prowadzenia insulinoterapii.

Spośród czterech głównych elementów terapii:

  • edukacji
  • przestrzegania zasad zdrowego żywienia,
  • codziennej aktywności fizycznej,
  • leczenia insuliną,

ostatni element wydaje się najtrudniejszy.

Podstawą powodzenia w leczeniu insuliną jest zrozumienie jej roli w organizmie, farmakokinetyki działania oraz sposobu wydzielania hormonu w warunkach zdrowia. Im dany schemat leczenia jest bliższy naturalnemu sposobowi wydzielania insuliny przez trzustkę, tym lepsze są wyniki leczenia i mniejsza częstość rozwoju powikłań.

Trzustka zdrowego człowieka w ciągu całej doby wydziela do krążenia wrotnego niewielkie ilości insuliny stanowiące pewną podstawę ”bazę”, która pozwala na metabolizm glukozy w okresie międzyposiłkowym. Po zjedzeniu pokarmu stężenie insuliny gwałtownie wzrasta. Dzięki tym procesom glukoza może być zużywana jako główny materiał energetyczny w komórkach naszego ciała a jej stężenie w osoczu krwi utrzymywane jest w prawidłowych granicach (60-125 mg%).

Insuliny krótkodziałające (Regular np.: Actrapid, Gensulin R, Humulin R) i szybkodziałające, (np.: Humalog- Lispro, NovoRapid- Aspart, Apidra-Glulisine) służą do naśladowania poposiłkowego stężenia hormonu.

Insuliny o pośrednim czasie działania (NPH) lub długodziałające analogi insuliny ( Detemir- Levemir, Glargina- Lantus) stosowane są jako insuliny podstawowe "bazalne".


Portal Cukiereczki

© Copyright by Marta Korbutowicz, 2007 (stworzenie portalu)

© Copyright by Michał Przybylak, 2010 (rozbudowa portalu)

Wszelkie sprawy związane z leczeniem cukrzycy powinny być skonsultowane z lekarzem diabetologiem.